EDDIGI ESEMÉNYEK

Rövid összefoglaló a Zöld Gerilla Mozgalom által szervezett programokról. Előadások, aktivizmus és a kapcsolódó sajtómegjelenések.

2020 augusztusában kihirdettük a Zöld Gerilla kiáltványt, amelyről a Mandiner is tudósított.

A kiáltvány után a mozgalmat egy éjszakai gerilla kertásással indítottuk az Etele úti lakótelepek mellett, ezzel az akcióval szerettük volna felhívni a figyelmet arra, hogy az élelmiszerbiztonság és a biodiverzitás pusztulása húsbavágó probléma, ami szükségessé teszi a közös cselekvést. Az ideológiai- és kultúrdiverzitás jegyében volt ott jobbos, balos, liberális, férfi, nő, ateista, teista, keresztény és muszlim, pesti és vidéki, kövér és sovány, vegán, vegetáriánus, mindenevő és húsevő is, mert az gondoljuk ez csak együtt megy, félre kell tenni az ideológiai és politikai ellentéteket.

2020 augusztusában még egy előadássorozatot is szerveztünk Fókuszban a városi agrikultúra címmel. A városi agrikultúra különböző témakörein keresztül mutattuk be, hogy milyen aktuális, a hagyományos tájgazdálkodás szellemiségén alapuló megoldásokkal, kezdeményezésekkel segíthetjük a természeti környezet visszatértét a városokba, hogy az újra élhető otthonunk részét képezze. Uri Dénes Mihály a lokalitás, hagyomány, fenntarthatóság témakörében, Ertsey Attila a kosárközösségekről, Sirkó Zoltán a városi zöldfelületek szerepéről a biodiverzitásban, majd Rosta Gábor a városi kertekről tartott egy-egy órás előadást.

Sikeresen lezajlott 2020. szeptember 13-án a Közös Lábas jótékonysági főzés a Szimpla Kertben, ahol a másik arcunkat megjelenítő, velünk koprodukcióban lévő Oikophilia Tájgazdálkodási Alapítvány érdekében főztünk és gyűjtöttünk. Habár többször is a katasztrófa szélén táncoltunk, de végig megőriztük a jókedvünket, az étel finom lett, és egy igen kellemes eseményen vettünk részt, amit némi szerény anyagi, és felbecsülhetetlen szellemi haszon megszerzésével járt.

Még ekkor ősszel örömmel adtunk hírt a következő rendezvényünkről, ahol Balogh Péter gazdálkodó geográfus tartott előadást a 2020-as évről, a járvány és a fenntarthatóság értelmezéséről, illetve megosztotta tapasztalatait a „helyivé válásról”, két évtizeddel ezelőtti vidékre költözésének tanulságai és módszertana alapján a Fókuszban a városi agrikultúra sorozat második állomásaként.

2021 januárjában kísérleti jelleggel online beszélgetést szerveztünk a balos utópiák és a tradicionalista történelmi tartalmak kapcsolatáról Balogh Péter és Juhász András közreműködésével. Bookchin amerikai kommunalista értekezését és Imreh István írását a székely önigazgató falvakról terveztük kiindulási alapnak, amiből egy tartalmas, sokrétű beszélgetés bontakozott ki.

(A lejátszás gombra kattintva elfogadod a Google adatkezelési irányelveit.)

Az előadások mellett az aktivizmust gondoljuk a mozgalom másik fő pillérének. A későbbi tevés demonstráció előfutára volt a Bocit a Balkonra! avagy Egymillióan a városi állattartásért! című rendezvényünk egy szamárral és két kecskével az Erzsébet téren. Célja a társadalmi figyelem felhívása a tájfajták, tájgazdálkodás, REL és a közösségi mezőgazdaság fontosságára.

Szerveztünk lazább, kötetlenebb találkozókat, például Magbomba labort a Szimpla Kertben vagy Zöld Gerilla teadélutánt a Miniben és sörözést a Grundon.

2021 tavaszán az egyik legkedvesebb kalákánk volt Krisztina barátunk telkén a szemétszedés és ültetés. Baráti hangulatban és hatékonyan telt, mert több utánfutónyi szemetet pucoltunk ki az egyébként értékes és termékeny fekete földből az előző tulaj után. Ennek az eseménynek szeptember 4-én lesz a folytatása.

Szintén tavasszal kezdtük meg a közös hétvégéket Sára János péceli gyűjteményes „tündérkertjében”, ahol János bácsi több mint 500 helyi- és tájfajtát őriz. Ez a tavasztól késő őszig futó, egyik legkedveltebb programunk első éve, Sára János segítségére vagyunk a kerti feladatokban, cserébe az ország egyik legelhivatottabb gyümölcsészétől kapunk gyakorlati oktatást, gyümölcskóstolót és betekintést a munkájába. Tanultunk közösen metszést, szemzést, oltottunk laskát, építettünk kemencét több hétvégén keresztül, volt kasza workshop, sásvágás, befőzés és még közel sem értünk az ötletek végére.

Komolyabb forrás- és időhiányban, de nagy lelkesedéssel vágtunk bele a Hőhullám 2021 – tevére magyar! demonstrációnkba 2021. augusztus 11-én a Szabadság téren. A demonstráció a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásra és megelőzésre hívta fel a figyelmet a társadalom és döntéshozóink számára, megjelenítve a következő évszázadok elsivatagosodó, vízszegény Magyarországát.

(A lejátszás gombra kattintva elfogadod a Google adatkezelési irányelveit.)

Az esemény szép sajtómegjelenést ért el, a három legjobban sikerült összefoglalót itt találjátok:
- Pesti TV
- 444
- Qubit

Telekrendező kaláka 2.0

Helyszín: Hajdúszoboszló
Időpont: 2021. szeptember 4.

2021 tavaszán egy barátunk, Krisztina telkén szemetet szedtünk és fákat, bokrokat ültettünk kalákában. Baráti hangulatban és hatékonyan telt, mert több utánfutónyi szemetet pucoltunk ki az egyébként értékes és termékeny fekete földből az előző tulaj után. Már akkor megbeszéltük a folytatást, mert maradt munka bőven.

2021. szeptember 4-én ismét eredményes napot zárt a csapat Hajdúszoboszlón. Több, mint 150 kg szemét került a helyére - a termőföldből a hivatalos szemétlerakóba. Törött üveg, elektronikai hulladék, kommunális szemét - most már nem csúfítja a tájat. Sok elöregedett gyümölcsfa fiatalító metszést kapott. A közösségi főzéshez rengeteg hozzájárulást kaptunk Nyíregyházáról és Túrkevéről.

Az elfáradt zöld gerilláknak a Hotel Barátság biztosította a szállást.

Kovácstalálkozó

Helyszín: Pécel
Időpont: 2021. szeptember 25.

Ahol a kovácsok és nem kovácsok találkoztak. A kovácsolás alapjait magyarázták és mutatták be kovács barátaink a legutóbbi péceli rendezvényünkön, ami – időjárás függvényében – az idei szezon egyik utolsó hétvégéje volt Sára Jánosnál.